Hall of Fame

D-1 Female Athletes

  • Kristen Baker: Mentor Eastern Michigan Volleyball
  • Sara Bohn Gilmore: West Point Basketball
  • Maria Deliberato: Padua Ohio State Soccer
  • Michele Chakirelis: Magnificat High Point Volleyball
  • Samantha Eberman: Twinsburg Grand Valley Track
  • Midori Harris: Beaumont South Florida Volleyball
  • Ashley Herzberg: Lake Catholic Bowling Green Volleyball
  • Paige Langhals: Strongsville Duquesne Soccer
  • Ashley Mason: Lake Catholic Eastern Michigan Volleyball
  • Casey Nance: Revere Dayton Basketball
  • Aareon Payne: Beaumont Univ. of California Track
  • Alexa Rand: Mentor Clemson Volleyball
  • Christine Rigby: Spectrum/Canada Santa Clara/UConn Basketball Tiera Royal Collinwood Michigan Track
  • Shay Selby: Regina Duke Basketball
  • Geneva Strelka: Strongsville Youngstown Soccer
  • Alex Wasik: Medina Villanova Track
  • Megan Waskowski: Strongsville Marshall Soccer
  • Bridget Wilhelm: Lake Catholic Kent Volleyball
  • Erin Wisner: Solon Miami of Ohio Basketball

D-1 Male Athletes

  • Jacob Arnett: Lipscomb University Basketball
  • Cameron Jefferies: Painesville Bowling Green Football
  • Steve Bigach: St. Ignatius Iowa Football
  • Joe Czech: Aurora Ohio State Football Ryan
  • Clark Nordonia: Ohio University Football
  • Joe Corfman: Revere Toledo Baseball
  • Adam Dennison: Medina Eastern Michigan Baseball
  • Drew Ebersol: Midview Kent Track
  • Greg Greve: Walsh Jesuit Ohio State Baseball
  • Myles Hamilton: St. Edward Cleveland State Basketball
  • John Spooney: Nordonia Brown Ftball/Track
  • Chris Humphrey: Solon Kent Football
  • Tim Kamczyc: Strongsville Cleveland State Basketball
  • Milos Kluet: Lipscomb Basketball
  • Evan Luxemberg: Beachwood Northwestern Football
  • Jason Palumbo: St. Ignatius Yale Football
  • Logan Pearce: North Royalton West Point Football
  • Matt Shaw: Lipscomb Basketball

Notable Professional Athletes

  • Steve Heiden: Cleveland Browns, Tight End
  • Brady Quinn: Cleveland Browns, Quarterback (former Notre Dame)
  • Jason Wright: Cleveland Browns, Running Back, Arizona Cardinals
  • Ben Taylor: Green Bay Packers, Linebacker
  • Justin Kurpeikis: Detroit Lions, Linebacker
  • Darnell Sanders: Detroit Lions, Tight End
  • Ivan Douglas: Oakland Raiders, Offensive Tackle
  • Brad Friedel: Blackburn Rovers, Goalie (former US National Soccer Team)
  • Matt Rotheram: Green Bay Packers, Offensive Lineman
  • Matt Merletti: Indianapolis Colts, Defensive Back
  • Gene Mruczkowski: New England Patriots, Guard
  • Ryan Keenan: Green Bay Packers – Offensive Lineman
  • Kareem Hunt: Kansas City Chiefs, Running Back
  • Mason Schreck: Cincinnati Bengals, Tight End
  • Connor Cook: Oakland Raiders, Quarterback
  • Larry Nance, Jr.: LA Lakers, Wyoming University Basketball

Notable Collegiate Athletes

  • Dustin Fox: NCAA 1st Place Heavy Weight Wrestler
  • Marty Beckman: Division III All-American, Condordia of Chicago
  • Aareon Payne:
    • Ohio High School 200m champion, set state record at 23.65,
    • 8-time State Champion (100-200 meter),
    • 2 time All-American (USC),
    • qualifier-Olympic trials 2012 (22.83 second 200m, 11.45 second 100m)
  • Alexa Rand: Clemson Volleyball, Professional in Europe, ACC All Freshman team, All AAC, AVAC All-Regional Team
  • Kristen Baker: Eastern Michigan Volleyball, Assistant Volleyball Coach, Loyola of Maryland
  • Jordan Hoppel: Ashland University, All-American 400m Relay
  • Mike Frank: Division III All-American, Mount Union University
  • Conner Cook: Michigan State Football, quarterback
  • Matt Stainbrook: Xavier University Basketball
  • John Spooney:
    • Brown University – 5-time Ivy League sprint champion – 10.41 seconds in the 100m, 20.67 seconds in the 200m.
    • Michigan – 2nd fastest 60 meter in Michigan history – 6.67 seconds.
    • Ivy League, Brown football, leading rusher 1170 yds. 2012 – Ranked 5th in nation at 130 yd/game